Thiessen

Odrůda nalezena na západ od Hepburnu ve státě Saskatchewan v Kanadě v roce 1906. Keře dorůstají do výšky 5 metrů, bohatě odnožuje a dožívá se 70 a více let. V roce 1993 byla druhou nejrozšířenější odrůdou pěstovanou na kanadských farmách. Keř kvete a plodí o několik dnů dříve nežli odrůda Smoky a Northline, téměř souběžně s odrůdou Martin. Plody vyrůstají v hroznech v počtu 6-12, dorůstají velikosti do 17 mm v průměru a jsou výborné, šťavnaté chuti.

Martin

Odrůda vznikla výběrem z rostlin odrůdy Thiessen v roce 1990 v oblasti Langhamu ve státě Saskatchewan v Kanadě. Plody této odrůdy se vyznačují svou velikostí (průměr do 18 mm), jejich chutí a šťavnatostí a především jednotným zráním plodů v hroznu. Keř je růstem podobný odrůdě Thiessen, dorůstá výšky 5 metrů. Odnožuje mírně a keř se dožívá 50 a více let. Kvetení a dozrávání plodů začíná u této odrůdy nejdříve z námi pěstovaných čtyř odrůd. Plody odrůdy Martin jsou námi hodnocené jako nejchutnější pro přímý konzum. Jsou velmi šťavnaté a chutí připomínají naše borůvky.

Smooky

Odrůda nalezena v oblasti Bever Lodge ve státě Alberta v Kanadě. Poprvé byla objevena v roce 1918, ale teprve v roce 1952 byla převzata do zemědělské výroby. V roce 1990 byla v Kanadě nejrozšířenější odrůdou, výsadba odrůdy Smoky tvořila v té době 85% celkové výsadby. Keře dorůstají do výšky 4,5 metrů, bohatě odnožuje a dožívá se 70 a více let. Plody odrůdy Smoky jsou menší nežli u ostatních ze čtyř námi pěstovaných odrůd, dorůstají velikosti 14 mm v průměru obsahují poměrně velké, ale měkké semena. V hroznu se nachází 7–11 plodů, které jsou na chuť nejsladší oproti zbývajícím třem odrůdám. (pH v rozmezí 4,1-4,5).

Northline

Odrůda nalezena v oblasti Bever Lodge ve státě Alberta v Kanadě v roce 1958. Keř dorůstá výšky 4 metrů, bohatě odnožuje a dožívá se 50 a více let. Plody jsou téměř kulovité, dorůstající do velikosti průměru 16 mm. V hroznu se nachází 6–12 plodů, které jsou odolné vůči praskání. Jsou chutné a šťavnaté, pH plodů se pohybuje v rozmezí 3,8-3,9. Ve faremních výsadbách v Kanadě se jedná o jeden z nejrozšířenějších druhů. V roce 1993 byl třetí nejvíce rozšířenou odrůdou.