Příběh kamarádů

V roce 2003 jsme koupili pozemek a pak to všechno začalo...


V kopcích podhorského městečka Úpice v Podkrkonoší v minulých letech vyrostl první ekologický sad Muchovníku olšolistého (Amelanchier alnifolia) v České republice. Tento sad vybudovali společnými silami dva kamarádi Marek Linhart a Antonín Šlechta.

Amelanchier je původní rostlina kanadských prérií, v Kanadě je pěstován v mnoha odrůdách na plantážích. Plody Muchovníků patřily k oblíbené potravě původních obyvatel Kanady.

Amelanchier je krásný keř, dorůstající do 2-5 metrové výšky. Plody obsahují vitamíny C a B2, karoten, vlákniny, organické kyseliny, cukr a zejména anthokyany, tedy antioxidační látky, které likvidují volné radikály a přispívají tím k prevenci nemocí jako jsou nádorová onemocnění, Alzhaimerova choroba, srdeční choroby, mozkové příhody, šedý zákal, artritída a další chronické choroby spojené se stářím. (Richard G. St-Pierre, Ph.D. Growing Saskatoons – A Manual For Orchardists).

parallax background
V jednom plodu mnoho vitamínů!

Plody muchovníků si již při první sklizni našly své příznivce.

Tyto rostliny nás natolik zaujaly, že jsme se začali vážně zaobírat myšlenkou pokusit se vybudovat malý sad i u nás. Po počáteční etapě sbírání informací a rozvažování došlo k rozhodnutí vybudovat sad ze čtyř osvědčených odrůd – Northline, Smoky, Martin a Thiessen a vybudovat sad v rámci ekologického zemědělství. K rozhodnutí pěstovat Muchovníky ekologickým způsobem nás přivedl článek o panu Ing. Plíškovi z Vinic u Hořic a jeho sadu jabloní. Nadšení pana Ing. Plíška nám bylo natolik blízké, že jsme se později na něho obrátili s prosbou o pomoc při zařazování pozemku, do systému ekologického zemědělství. Všechny činnosti prováděné na sadě a se sadem souvisejících jsou pod pečlivou kontrolou firmy KEZ o.p.s. Chrudim, která bdí soustavnou inspekční činností nad dodržováním pravidel ekologického zemědělství v souladu s platnou legislativou.

V roce 2003 jsme zakoupili pozemek v Úpici v místní části Radeč o výměře 1,96 Ha. Oslovili jsme dva pěstitele sadby Muchovníků v Kanadě se žádostí o zaslání rostlin a na podzim roku 2003 se těšili z prvních proutků budoucích keřů Muchovníků ve všech čtyřech odrůdách, které jsme si vybrali. Rok 2004 byl rokem příprav. Žádost o vstup do systému ekologického zemědělství, příprava půdy, výstavba oplocení, rozměřování budoucí výsadby. Nicméně po všech peripetiích, chybách a omylech jsme 2. září 2004 společným úsilím zasadili do země první rostlinku budoucího sadu, výsadba pokračovala postupně až do podzimu roku 2006 jak nám to finanční prostředky a čas dovolil. Rok 2007 byl pro nás rokem výjimečným, protože byl rokem první sklizně. Již v roce 2006 jsme měli možnost potěšit sebe, rodiče a kamarády prvními plody Muchovníků, ale teprve rok 2007 byl rokem, kdy po šesti letech objevování, příprav a práce jsme plody nabídli prostřednictvím velkoobchodu s bio potravinami bio nebio s.r.o. Zdice a prodejem ze dvora širšímu okruhu zájemců. Plody Muchovníků si již při první sklizni našly své příznivce.